Vishay/Dale CRCW25122K15FKTG
CRCW25122K15FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25122K15FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25122K15FKTG.pdf
Availability of CRCW25122K15FKTG
QUANTITY
CRCW25122K15FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25122K15FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25122K15FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25122K15FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25122K15FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25122K15FKTG Details Description
Related parts for CRCW25122K15FKTG
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
VALVE CONNECTOR 4POS datasheet.pdf
MBXLEVERTRCPT8P+72S+8P datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf