Vishay/Dale CRCW25122K26FKEG
CRCW25122K26FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25122K26FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25122K26FKEG.pdf
Availability of CRCW25122K26FKEG
QUANTITY
CRCW25122K26FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25122K26FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW25122K26FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25122K26FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW25122K26FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25122K26FKEG Details Description
Related parts for CRCW25122K26FKEG
IC ADC CMOS 8BIT UP COMP 18SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 220/240VAC datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
CBL 35PS 0.5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf