Vishay/Dale CRCW25122R26FKEG
CRCW25122R26FKEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25122R26FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25122R26FKEG.pdf
Availability of CRCW25122R26FKEG
QUANTITY
CRCW25122R26FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25122R26FKEG
Internal Part NumberEIS-CRCW25122R26FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25122R26FKEG
Related LinksCRCW2512, CRCW25122R26FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25122R26FKEG Details Description
Related parts for CRCW25122R26FKEG
FITTING REDUCER RACEWAY 10-3 OWH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf