Vishay/Dale CRCW251235R7FKTG
CRCW251235R7FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251235R7FKTG
Brief Description
RES SMD 35.7 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251235R7FKTG.pdf
Availability of CRCW251235R7FKTG
QUANTITY
CRCW251235R7FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251235R7FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251235R7FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251235R7FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251235R7FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251235R7FKTG Details Description
Related parts for CRCW251235R7FKTG
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC AXIAL datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 27MM 1.69" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX IND ETHERNET PHY 32QFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.3K OHM 5% 1/20W 0505 datasheet.pdf