Vishay/Dale CRCW2512360KJNEGHP
CRCW2512360KJNEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512360KJNEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW2512360KJNEGHP.pdf
Availability of CRCW2512360KJNEGHP
QUANTITY
CRCW2512360KJNEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512360KJNEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2512360KJNEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512360KJNEGHP
Related LinksCRCW25123, CRCW2512360KJNEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512360KJNEGHP Details Description
Related parts for CRCW2512360KJNEGHP
RES SMD 261 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 692 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
GUARD INSERT (DEEP) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 135MA 8 OHM SMD datasheet.pdf