Vishay/Dale CRCW251243R0JNTG
CRCW251243R0JNTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251243R0JNTG
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251243R0JNTG.pdf
Availability of CRCW251243R0JNTG
QUANTITY
CRCW251243R0JNTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251243R0JNTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251243R0JNTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251243R0JNTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251243R0JNTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251243R0JNTG Details Description
Related parts for CRCW251243R0JNTG
CABINET ALUM GRAY 8"L X 10.13"W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN CAP 3POS UNIV-M-N-L ORANGE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
SW ROLLER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf