Vishay/Dale CRCW251253K6FKEGHP
CRCW251253K6FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251253K6FKEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251253K6FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251253K6FKEGHP
QUANTITY
CRCW251253K6FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251253K6FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251253K6FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251253K6FKEGHP
Related LinksCRCW25125, CRCW251253K6FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251253K6FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251253K6FKEGHP
MICROGRABBER/PATCH CORD 12" RED datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X10.5X0.06" BE/GY datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 12.32MM datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 37MM datasheet.pdf