Vishay/Dale CRCW251256K0FKEGHP
CRCW251256K0FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251256K0FKEGHP
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251256K0FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251256K0FKEGHP
QUANTITY
CRCW251256K0FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251256K0FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251256K0FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251256K0FKEGHP
Related LinksCRCW25125, CRCW251256K0FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251256K0FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251256K0FKEGHP
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 10DFN datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 500K 48LQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2V 100MA datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf