Vishay/Dale CRCW25125K60FKTG
CRCW25125K60FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25125K60FKTG
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25125K60FKTG.pdf
Availability of CRCW25125K60FKTG
QUANTITY
CRCW25125K60FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25125K60FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25125K60FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25125K60FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25125K60FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25125K60FKTG Details Description
Related parts for CRCW25125K60FKTG
IC VOLT DETECT 4.0V INV CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS MALE CORD #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf