Vishay/Dale CRCW25125K60FKTG
CRCW25125K60FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25125K60FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25125K60FKTG.pdf
Availability of CRCW25125K60FKTG
QUANTITY
CRCW25125K60FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25125K60FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25125K60FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25125K60FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25125K60FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25125K60FKTG Details Description
Related parts for CRCW25125K60FKTG
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 9POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 Y/G TRANSF STN datasheet.pdf
122MM WHITE WIDE AREA BAR LIGH datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG180B 30AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
OSC VCTCXO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf