Vishay/Dale CRCW25125R11FKTG
CRCW25125R11FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25125R11FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25125R11FKTG.pdf
Availability of CRCW25125R11FKTG
QUANTITY
CRCW25125R11FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25125R11FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25125R11FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25125R11FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25125R11FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25125R11FKTG Details Description
Related parts for CRCW25125R11FKTG
BOARD TURRET TERM W/1545 2POS datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X25MM 2WR datasheet.pdf