Vishay/Dale CRCW251260K4FKTG
CRCW251260K4FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251260K4FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251260K4FKTG.pdf
Availability of CRCW251260K4FKTG
QUANTITY
CRCW251260K4FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251260K4FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251260K4FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251260K4FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251260K4FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251260K4FKTG Details Description
Related parts for CRCW251260K4FKTG
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16SO datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 174A 1400V PWS-E-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" WHT NI datasheet.pdf