Vishay/Dale CRCW251262R0JNEG
CRCW251262R0JNEG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251262R0JNEG
Brief Description
RES SMD 62 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251262R0JNEG.pdf
Availability of CRCW251262R0JNEG
QUANTITY
CRCW251262R0JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251262R0JNEG
Internal Part NumberEIS-CRCW251262R0JNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251262R0JNEG
Related LinksCRCW2512, CRCW251262R0JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251262R0JNEG Details Description
Related parts for CRCW251262R0JNEG
JUMPER-H9991TR/A3047G/H9991TR 6" datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf