Vishay/Dale CRCW251271K5FKEGHP
CRCW251271K5FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251271K5FKEGHP
Brief Description
RES SMD 71.5K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251271K5FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251271K5FKEGHP
QUANTITY
CRCW251271K5FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251271K5FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251271K5FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251271K5FKEGHP
Related LinksCRCW25127, CRCW251271K5FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251271K5FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251271K5FKEGHP
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2K OHM 5% TOLER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8MSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 4W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 100' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO215AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf