Vishay/Dale CRCW251276R8FKEGHP
CRCW251276R8FKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251276R8FKEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW251276R8FKEGHP.pdf
Availability of CRCW251276R8FKEGHP
QUANTITY
CRCW251276R8FKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251276R8FKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW251276R8FKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251276R8FKEGHP
Related LinksCRCW25127, CRCW251276R8FKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251276R8FKEGHP Details Description
Related parts for CRCW251276R8FKEGHP
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC CONV DDR DDR2 DDR3 28QFN datasheet.pdf
PCB TRANSITION CONNECTOR .100" datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf