Vishay/Dale CRCW2512953RFKTG
CRCW2512953RFKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512953RFKTG
Brief Description
RES SMD 953 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512953RFKTG.pdf
Availability of CRCW2512953RFKTG
QUANTITY
CRCW2512953RFKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512953RFKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512953RFKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512953RFKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512953RFKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512953RFKTG Details Description
Related parts for CRCW2512953RFKTG
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.6A SOT-893L datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC FLYBK datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
High-Accuracy Ultralow IQ, 1.5 A, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf