Bourns Inc. CRE2512-FZ-R001E-2
CRE2512-FZ-R001E-2 picture photo
Mfg. Part Number
CRE2512-FZ-R001E-2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRE2512-FZ-R001E-2.pdf
Availability of CRE2512-FZ-R001E-2
QUANTITY
CRE2512-FZ-R001E-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRE2512-FZ-R001E-2
Internal Part NumberEIS-CRE2512-FZ-R001E-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRE2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRE2512-FZ-R001E-2
Related LinksCRE2512-F, CRE2512-FZ-R001E-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRE2512-FZ-R001E-2 Details Description
Related parts for CRE2512-FZ-R001E-2
IDC CABLE - ADM26S/AE26M/ADM26S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 10"L X 12"W datasheet.pdf
HAN-YELLOCK 60 BASE GASKET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf