Bourns Inc. CRH1206-FW-1005ELF
CRH1206-FW-1005ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRH1206-FW-1005ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRH1206-FW-1005ELF.pdf
Availability of CRH1206-FW-1005ELF
QUANTITY
CRH1206-FW-1005ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRH1206-FW-1005ELF
Internal Part NumberEIS-CRH1206-FW-1005ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCRH,CRP Series Sep/2015
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRH1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRH1206-FW-1005ELF
Related LinksCRH1206-F, CRH1206-FW-1005ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRH1206-FW-1005ELF Details Description
Related parts for CRH1206-FW-1005ELF
CABLE TIE MINI 18LB 5.6" datasheet.pdf
BARRIER BLK MARKER STRIP 8POS datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO 28QFN datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf