Bourns Inc. CRL0603-FW-R100ELF
CRL0603-FW-R100ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0603-FW-R100ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRL0603-FW-R100ELF.pdf
Availability of CRL0603-FW-R100ELF
QUANTITY
CRL0603-FW-R100ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0603-FW-R100ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0603-FW-R100ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRL0603 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0603-FW-R100ELF
Related LinksCRL0603-F, CRL0603-FW-R100ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0603-FW-R100ELF Details Description
Related parts for CRL0603-FW-R100ELF
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SC-82AB datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf