Bourns Inc. CRL0805-JW-8R20ELF
CRL0805-JW-8R20ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL0805-JW-8R20ELF
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRL0805-JW-8R20ELF.pdf
Availability of CRL0805-JW-8R20ELF
QUANTITY
CRL0805-JW-8R20ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL0805-JW-8R20ELF
Internal Part NumberEIS-CRL0805-JW-8R20ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL0805-JW-8R20ELF
Related LinksCRL0805-J, CRL0805-JW-8R20ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL0805-JW-8R20ELF Details Description
Related parts for CRL0805-JW-8R20ELF
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 WS/SW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 138 MOHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK 1.50" datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf