Bourns Inc. CRL2010-JW-2R70ELF
CRL2010-JW-2R70ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-2R70ELF
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-2R70ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-2R70ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-2R70ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-2R70ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-2R70ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-2R70ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-2R70ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-2R70ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-2R70ELF
CONN HEADER VERT 13POS .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.1W AB 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.070" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf