Bourns Inc. CRL2010-JW-R160ELF
CRL2010-JW-R160ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRL2010-JW-R160ELF
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CRL2010-JW-R160ELF.pdf
Availability of CRL2010-JW-R160ELF
QUANTITY
CRL2010-JW-R160ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRL2010-JW-R160ELF
Internal Part NumberEIS-CRL2010-JW-R160ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRL2010-JW-R160ELF
Related LinksCRL2010-J, CRL2010-JW-R160ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRL2010-JW-R160ELF Details Description
Related parts for CRL2010-JW-R160ELF
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PGA870 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf