Bourns Inc. CRM1206-FX-51R0ELF
CRM1206-FX-51R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM1206-FX-51R0ELF
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRM1206-FX-51R0ELF.pdf
Availability of CRM1206-FX-51R0ELF
QUANTITY
CRM1206-FX-51R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM1206-FX-51R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRM1206-FX-51R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCRM1206
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM1206-FX-51R0ELF
Related LinksCRM1206-F, CRM1206-FX-51R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM1206-FX-51R0ELF Details Description
Related parts for CRM1206-FX-51R0ELF
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 440 MOHM datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT963 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 900MA 120 MOHM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
BT1900, TE, 110V, JAPAN datasheet.pdf