Bourns Inc. CRM2010-FX-49R9ELF
CRM2010-FX-49R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2010-FX-49R9ELF
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRM2010-FX-49R9ELF.pdf
Availability of CRM2010-FX-49R9ELF
QUANTITY
CRM2010-FX-49R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2010-FX-49R9ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2010-FX-49R9ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2010-FX-49R9ELF
Related LinksCRM2010-F, CRM2010-FX-49R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2010-FX-49R9ELF Details Description
Related parts for CRM2010-FX-49R9ELF
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf