Vishay/Dale RNC50J5972BSBSL
RNC50J5972BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5972BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 59.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5972BSBSL.pdf
Availability of RNC50J5972BSBSL
QUANTITY
RNC50J5972BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5972BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5972BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5972BSBSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5972BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5972BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J5972BSBSL
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 6.6A SOT-223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf