Bourns Inc. CRM2512-FX-1001ELF
CRM2512-FX-1001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-1001ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-1001ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-1001ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-1001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-1001ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-1001ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM2512 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-1001ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-1001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-1001ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-1001ELF
FIXED IND 0.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 30POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
MINI MI II 1ROW WAFER ASSY 9CKT datasheet.pdf
CONN SMA MALE REV CRIMP-ON RG58 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 10A BU datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf