Bourns Inc. CRM2512-FX-5102ELF
CRM2512-FX-5102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-5102ELF
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-5102ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-5102ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-5102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-5102ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-5102ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-5102ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-5102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-5102ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-5102ELF
IC EEPROM 64KBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 12A 6.1 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 450KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER SOT23-6 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX13487E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED AMB 590NM XLAMP WTR CLR SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 160PSI DIFF 5V SMT datasheet.pdf