ST ST62E60CF1
ST62E60CF1 picture photo
Mfg. Part Number
ST62E60CF1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT EPROM 20-CDIP
Datasheet Download
ST62E60CF1.pdf
Availability of ST62E60CF1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST62E60CF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST62E60CF1
Internal Part NumberEIS-ST62E60CF1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsST6260C View All Specifications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesST6
PackagingTube
Core ProcessorST6
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivitySPI
PeripheralsLED, LVD, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.8KB (3.8K x 8)
Program Memory TypeEPROM, UV
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 6 V
Data ConvertersA/D 7x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-CDIP (0.300", 7.62mm) Window
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST62E60CF1
Related LinksST62E, ST62E60CF1 Datasheet, ST Distributor
ST62E60CF1 Details Description
Related parts for ST62E60CF1
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD923 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2500K 4SMD datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
SHEET ECE090 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 10% 745W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.4V 4-USP datasheet.pdf
LED CARTRIDGE RED 28V 40A CYL datasheet.pdf