Bourns Inc. CRM2512-FX-R250ELF
CRM2512-FX-R250ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-R250ELF
Brief Description
RES SMD 0.25 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-R250ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-R250ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-R250ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-R250ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-R250ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-R250ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-R250ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-R250ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-R250ELF
RES 130K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.4A 10.4 MOHM datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
IC POT 8BIT QUAD 5K 20QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 13"L X 17"W datasheet.pdf
FERRITE CORE P 25NH K1 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf