Lumex, Inc. SML-LX15IGC-RP-TR
SML-LX15IGC-RP-TR picture photo
Mfg. Part Number
SML-LX15IGC-RP-TR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN/RED CLEAR SOT23-3 SMD
Datasheet Download
SML-LX15IGC-RP-TR.pdf
Availability of SML-LX15IGC-RP-TR
QUANTITY
SML-LX15IGC-RP-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-LX15IGC-RP-TR
Internal Part NumberEIS-SML-LX15IGC-RP-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLEDs
Benefits of Custom LED and LCD Technology
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Red
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating10mcd Green, 10mcd Red
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 2.00mm x 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V Green, 2V Red
Current - Test20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle140°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak565nm Green, 635nm Red
Features-
Package / CaseTO-236, SC-59, SOT-23-3 variant, 3-SMD
Supplier Device PackageSOT-23
Size / Dimension3.00mm L x 3.00mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-LX15IGC-RP-TR
Related LinksSML-LX15, SML-LX15IGC-RP-TR Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SML-LX15IGC-RP-TR Details Description
Related parts for SML-LX15IGC-RP-TR
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf