Bourns Inc. CRM2512-FZ-R090ELF
CRM2512-FZ-R090ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FZ-R090ELF
Brief Description
RES SMD 0.09 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FZ-R090ELF.pdf
Availability of CRM2512-FZ-R090ELF
QUANTITY
CRM2512-FZ-R090ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FZ-R090ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FZ-R090ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.09
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FZ-R090ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FZ-R090ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FZ-R090ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FZ-R090ELF
DSUB CABL-AFP37G/ AE37M / AFP37G datasheet.pdf
IC QUAD 2-TO-1 SEL/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX SIGNAL COND DUAL 24-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MEMORY DISPL BREAKOUT 1.3" MONO datasheet.pdf