Bourns Inc. CRM2512-JW-271ELF
CRM2512-JW-271ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-JW-271ELF
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-JW-271ELF.pdf
Availability of CRM2512-JW-271ELF
QUANTITY
CRM2512-JW-271ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-JW-271ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-JW-271ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-JW-271ELF
Related LinksCRM2512-, CRM2512-JW-271ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-JW-271ELF Details Description
Related parts for CRM2512-JW-271ELF
CONN HEADER 10POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
ADAPTIVE TERM KIT LC PLUS LC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 260MA 3.36 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC 2TX/SSLX-SM1310 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 15W datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf