Bourns Inc. CRT0402-FZ-1781GLF
CRT0402-FZ-1781GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-1781GLF
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-1781GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-1781GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-1781GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-1781GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-1781GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-1781GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-1781GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-1781GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-1781GLF
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 8POS datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf