Bourns Inc. CRT0402-FZ-3000GLF
CRT0402-FZ-3000GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-3000GLF
Brief Description
RES SMD 300 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-3000GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-3000GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-3000GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-3000GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-3000GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)