Bourns Inc. CRT0402-FZ-5621GLF
CRT0402-FZ-5621GLF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0402-FZ-5621GLF
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRT0402-FZ-5621GLF.pdf
Availability of CRT0402-FZ-5621GLF
QUANTITY
CRT0402-FZ-5621GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0402-FZ-5621GLF
Internal Part NumberEIS-CRT0402-FZ-5621GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0402-FZ-5621GLF
Related LinksCRT0402-F, CRT0402-FZ-5621GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0402-FZ-5621GLF Details Description
Related parts for CRT0402-FZ-5621GLF
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS MTA-156 22AWG datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 1/2 X 1.28" datasheet.pdf
IC ADC 2CH 12B 3V 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 110MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf