Bourns Inc. CRT0603-BY-9760ELF
CRT0603-BY-9760ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-BY-9760ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-BY-9760ELF.pdf
Availability of CRT0603-BY-9760ELF
QUANTITY
CRT0603-BY-9760ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-BY-9760ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-BY-9760ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-BY-9760ELF
Related LinksCRT0603-B, CRT0603-BY-9760ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-BY-9760ELF Details Description
Related parts for CRT0603-BY-9760ELF
ROUND SPACER #8 BRASS 1/8" datasheet.pdf
SCR DBL 2SCR 600V 55A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
IC SEC SIDE SYNC RECT DRV 8SOIC datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.98A 76 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 250V datasheet.pdf