Bourns Inc. CRT0603-FX-3001ELF
CRT0603-FX-3001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FX-3001ELF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FX-3001ELF.pdf
Availability of CRT0603-FX-3001ELF
QUANTITY
CRT0603-FX-3001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FX-3001ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FX-3001ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FX-3001ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FX-3001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FX-3001ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FX-3001ELF
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
V-BASIC STAND V15 22A PIN PLUNGE datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
EJECTOR HANDLE VME CARD GUIDES datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf