Souriau Connection Technology D38999/20WG35SAL
D38999/20WG35SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG35SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WG35SAL.pdf
Availability of D38999/20WG35SAL
QUANTITY
D38999/20WG35SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG35SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG35SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG35SAL
Related LinksD38999/2, D38999/20WG35SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WG35SAL Details Description
Related parts for D38999/20WG35SAL
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 14POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 1.2" 660NM RED datasheet.pdf
OSC VCXO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 133 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA datasheet.pdf
JUMPER SKT OPEN TOP BLACK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC ELECTRONIC FUSE 5V LINE DFN datasheet.pdf