Bourns Inc. CRT0603-FY-12R0ELF
CRT0603-FY-12R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-12R0ELF
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-12R0ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-12R0ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-12R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-12R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-12R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-12R0ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-12R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-12R0ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-12R0ELF
RES 3.9K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR FF 8-USOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO5 datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf