Bourns Inc. CRT0805-BY-1002ELF
CRT0805-BY-1002ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1002ELF
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1002ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1002ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1002ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1002ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1002ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1002ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1002ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1002ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1002ELF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 70MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 2-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
ERME LSA PLUS STANDARD BLADE datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf