Bourns Inc. CRT0805-BY-2003ELF
CRT0805-BY-2003ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-2003ELF
Brief Description
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-2003ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-2003ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-2003ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-2003ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-2003ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-2003ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-2003ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-2003ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-2003ELF
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf