Bourns Inc. CRT0805-BY-2430ELF
CRT0805-BY-2430ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-2430ELF
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-2430ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-2430ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-2430ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-2430ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-2430ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-2430ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-2430ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-2430ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-2430ELF
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 220 OHM 1400MA 0603 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 2.95"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X2 80POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 7343 datasheet.pdf