Bourns Inc. CRT0805-BY-47R0ELF
CRT0805-BY-47R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-47R0ELF
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-47R0ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-47R0ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-47R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-47R0ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-47R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-47R0ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-47R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-47R0ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-47R0ELF
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V 1111 datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
INDUCOM - CRIMP TOOL INSERT 13.0 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 4MM CLR datasheet.pdf