Panasonic Electronic Components ECA-2DHG2R2I
ECA-2DHG2R2I picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2DHG2R2I
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2DHG2R2I.pdf
Availability of ECA-2DHG2R2I
QUANTITY
ECA-2DHG2R2I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2DHG2R2I
Internal Part NumberEIS-ECA-2DHG2R2I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2DHG2R2I
Related LinksECA-2D, ECA-2DHG2R2I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2DHG2R2I Details Description
Related parts for ECA-2DHG2R2I
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
POLYZEN 5.6V PPTC/ZENR TEST BRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf