Bourns Inc. CRT0805-CY-1R00ELF
CRT0805-CY-1R00ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-CY-1R00ELF
Brief Description
RES SMD 1 OHM 0.25% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-CY-1R00ELF.pdf
Availability of CRT0805-CY-1R00ELF
QUANTITY
CRT0805-CY-1R00ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-CY-1R00ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-CY-1R00ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT0805 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-CY-1R00ELF
Related LinksCRT0805-C, CRT0805-CY-1R00ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-CY-1R00ELF Details Description
Related parts for CRT0805-CY-1R00ELF
PANEL FRONT 22.7X19X0.07" GREY datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
PES M18 100MM NPN 2.0M datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM TSSOP36 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf