Omron Automation & Safety CRT1-ID16-1
CRT1-ID16-1 picture photo
Mfg. Part Number
CRT1-ID16-1
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
INPUT MODULE 16 DIGITAL
Datasheet Download
CRT1-ID16-1.pdf
Availability of CRT1-ID16-1
QUANTITY
CRT1-ID16-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1-ID16-1
Internal Part NumberEIS-CRT1-ID16-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesCRT1
TypeInput Module
For Use With/Related ProductsCJ, CS, NJ Series
Number of Inputs and Type16 - Digital
Number of Outputs and Type-
Voltage - Supply-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleRectangular Connector, Screw Terminal
Features-
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, NK, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1-ID16-1
Related LinksCRT1-, CRT1-ID16-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CRT1-ID16-1 Details Description
Related parts for CRT1-ID16-1
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23A datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 25V HYPER SOD-323 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
IC SEQUENCER QUAD ADJ 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 56MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf