Daburn CRT12-2BK-100
CRT12-2BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT12-2BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT12-2BK-100.pdf
Availability of CRT12-2BK-100
QUANTITY
CRT12-2BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT12-2BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT12-2BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand19/25
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.142" (3.61mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage10kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT12-2BK-100
Related LinksCRT12-, CRT12-2BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT12-2BK-100 Details Description
Related parts for CRT12-2BK-100
CONN HEADER R/A .100 10POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOEIAJ datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 123.24 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf