Bourns Inc. CRT1206-BY-1240ELF
CRT1206-BY-1240ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-1240ELF
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-1240ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-1240ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-1240ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-1240ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-1240ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-1240ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-1240ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-1240ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-1240ELF
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PECL-TTL 20-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CBL 5POS FMALE,RA-MALE,RA 500MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 9.1A 6DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 15K OHM 16DRT datasheet.pdf