Yageo NKN5WSJR-73-27R
NKN5WSJR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
NKN5WSJR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN5WSJR-73-27R.pdf
Availability of NKN5WSJR-73-27R
QUANTITY
NKN5WSJR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN5WSJR-73-27R
Internal Part NumberEIS-NKN5WSJR-73-27R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN5WSJR-73-27R
Related LinksNKN5WSJ, NKN5WSJR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
NKN5WSJR-73-27R Details Description
Related parts for NKN5WSJR-73-27R
KEY FOB ABS GRAY 3.32"L X 1.87"W datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
IC LOAD SW HI SIDE P-CH 4DFN datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 7 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER VERT ME HT GRN datasheet.pdf