Bourns Inc. CRT1206-BY-1273ELF
CRT1206-BY-1273ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-1273ELF
Brief Description
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-1273ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-1273ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-1273ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-1273ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-1273ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-1273ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-1273ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-1273ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-1273ELF
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CABINET CLASSIC II 24.56" GRAY datasheet.pdf
CONV DC/DC 5VIN ADJ OUT 30A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
XFMR FLYBACK EP7 SM 8 PIN datasheet.pdf
IC OP AMP 55V LN ZD 8SOIC datasheet.pdf